Z notatnika młodego historyka

Z notatnika młodego historyka:

„Wycieczka do Instytutu Pileckiego rozpoczęła się spacerem w upalnych promieniach słońca. Grupa w 26 stopniach krążyła między uliczkami, aż dotarła do celu. Na początku odbył się niedługi wykład, obejmujący tematy zsyłek w XX wieku, uczniowie zapoznali się z pojęciem Korenizacji, a także porównali założenia doktryny Leninowskiej z realnymi wydarzeniami. Następnie uczniowie podzielili się na 4 grupy, w których zapoznawali się z dokumentami obejmującymi historię zesłań Koreańczyków, Polaków i Karaczajów, przez ZSRS i NKWD. Ich grupowa praca polegała na określeniu podstawowych informacji, a następnie sformułowaniu refleksji, z którą dzielili się na forum. Wycieczka wniosła nową perspektywę i poszerzyła wiedzę uczestników biorących udział w projekcie “ MŁODZI W POSZUKIWANIU PAMIĘCI “ (tekst: Joanna Zientara)

„We wtorek, 26 maja przedstawiciele rozszerzenia wosu i historii z klasy 1 i 4, w ramach projektu MŁODZI W POSZUKIWANIU PAMIĘCI: OD ZESŁAŃ DO DIALOGU KULTUR odwiedzili Instytut Pileckiego. Mieli oni okazję przybliżyć sobie temat komunizmu i mniejszości narodowych oraz popracować z tekstami źródłowymi przedstawiających realia deportacji i represji doświadczanych przez poszczególne narody. ” (Tekst: Łucja Skórecka)