Z notatnika młodego biologa…

Z notatnika młodego biologa, czyli ostatnie kółko biologiczne…
„Plankton to organizmy swobodnie unoszące się w toni wodnej. W niektórych jeziorach występują dobowe migracje pionowe zooplanktonu (małych zwierząt planktonowych). Są one spowodowane ucieczką przed drapieżnictwem. Ryby planktonożerne podczas polowania kierują się głównie wzrokiem, dlatego w ciągu dnia zooplankton w niektórych jeziorach migruje do niższych warstw wody, gdzie nie dociera światło. Natomiast w nocy migruje do warstw powierzchniowych, gdzie znajduje się dużo fitoplanktonu stanowiącego jego pożywienie. Ze względu na powód wyżej wymienionych migracji ich intensywność zależy od przejrzystości wody.
Chcieliśmy sprawdzić, czy takie migracje występują również w okolicznych zbiornikach wodnych. W tym celu uczennice pobrały próbki zooplanktonu z powierzchniowych warstw wody na Stawach Walczewskiego oraz na Gliniankach w Natolinie przy użyciu urządzeń filtracyjnych przygotowanych z butelek plastikowych oraz wyciętych fragmentów maseczek chirurgicznych. Próby zostały pobrane w ciągu dnia oraz po zachodzie słońca, co pozwoliło ocenić zmiany liczebności osobników zooplanktonu w powierzchniowych warstwach wody. W każdym z miejsc zmierzono również przejrzystość wody przy użyciu krążka Secchiego. Osobniki skorupiaków planktonowych (na zdjęciu) zostały policzone przy użyciu mikroskopów świetlnych przez uczennice, a częstość ich występowania została przeliczona na litr wody. Uczennice zmierzyły również absorbancję roztworów uzyskanych poprzez wymoczenie filtrów w alkoholu przy dwóch długościach fali świetlnej (650 i 430 nm) odpowiadających maksimom absorpcji chlorofilu. W ten sposób oszacowano zawartość chlorofilu w wodzie (orientacyjną biomasę mikroorganizmów fotosyntetyzujących). Przeprowadzono analizę statystyczną uzyskanych danych.
Istotnie większą liczebność skorupiaków planktonowych obserwowano w powierzchniowych warstwach wody w nocy niż w ciągu dnia (p-wartość testu Wilcoxon’a = 0.0313). Uzyskane wyniki sugerują, że zarówno w Stawach Walczewskiego jak i w gliniankach występują dobowe migracje zooplanktonu. Udało nam się również ustalić, że migracje te są intensywniejsze w przypadku Stawów Walczewskiego w porównaniu do glinianek w Natolinie. Istotnie większe różnice liczebności zaobserwowano dla Stawów Walczewskiego (p-wartość testu Kruskala-Wallis’a = 0.0495). Większa intensywność migracji jest prawdopodobnie spowodowane większą przejrzystością wody w tych Stawach (widoczność krążka Secchiego około 90 cm) w porównaniu do zbiorników w Natolinie (około 60 cm). Dla prób z glinianek zaobserwowano istotnie wyższą absorbancję w maksymach absorpcji chlorofilu (p-wartość testu Kruskala-Wallis’a = 0.0277 oraz 0.0323), co sugeruje wyższą biomasę mikroorganizmów fotosyntetyzujących w tym miejscu.
W projekcie brały udział: Maria Koźbiał, Maria Sokala, Kinga Gomółka i Laura Szczepanik”
Projekt prowadził: Beniamin Abramczyk