Literatura ukraińska

To było mądre i potrzebne spotkanie.
Uczniowie dwóch najstarszych roczników wysłuchali wykładu prof. dr hab. Ewy Paczoskiej – „Piękna nieznajoma. Nowoczesna literatura ukraińska”.
Wybuch wojny w Ukrainie uzmysłowił wielu z nas, że, choć żyjemy obok siebie od stuleci, wiemy zdecydowanie za mało o swoich kulturach. Ta myśl była impulsem do zorganizowania dzisiejszego spotkania. Prelegentka, pracownica naukowa Uniwersytetu Warszawskiego, badaczka literatury Europy Środkowo-Wschodniej przybliżyła nam okoliczności, w których rodziła się literatura ukraińska i pokazała nam najciekawsze obszary tego kręgu kulturowego w XX i XXI wieku. Dowiedzieliśmy się, jak wiele łączyło twórców literatury rusińskiej XIX wieku z kulturą polską, jak ważnym i trudnym wyborem było opowiedzenie się po stronie kultury ukraińskiej dla twórców i twórczyń wyrastających w wielokulturowym otoczeniu. Od dziś nikomu nie będą obce takie postaci jak: Taras Szewczenko, Iwan Franko, Olha Kobylańska, Łesia Ukrainka, Oksana Zabużko, Serhij Żadan.

Szczególnie wartościową częścią dzisiejszego spotkania był kontakt z fragmentami najnowszej literatury ukraińskiej. To twórczość młodego pokolenia naznaczonego piętnem wojny, która wybuchła w 2014 roku w Donbasie. To, co dziś dla wielu jest zaskoczeniem, ukraińscy pisarze i poeci próbowali nam przekazać od wielu, wielu lat.

Warto czytać ukraińską literaturę!