Praca zdalna

Szanowni Państwo!
Stało się to, czego od dawna się spodziewaliśmy i do czego od września się przygotowywaliśmy… Na razie do 8.11.2020 szkoły ponadpodstawowe będą pracowały zdalnie. Jako realista spodziewam się, że może to potrwać znacznie dłużej…

Uważam, że w zaistniałej sytuacji musimy podejść do nauki zdalnej jak do biegu długodystansowego… Dobrze, z rozwagą rozłóżmy siły tak, aby dotrzeć do celu. Tym bardziej, że nie wiemy jaki dystans jest przed nami…

Z dzisiejszej perspektywy mogę powiedzieć, że decyzja wprowadzeniu dnia nauki zdalnej we wrześniu była słuszna – wszyscy jesteśmy gotowi do takiej pracy, z pełną świadomością jej zalet, wad i zagrożeń.

BARDZO WAŻNE ZAŁOŻENIA:

1. Do szkoły nie przychodzimy w pidżamach! Brzmi to dość śmiesznie, ale pamiętajmy, że higiena psychiczna, rytm pracy związany jest z pewnymi codziennymi „zwyczajami”. Musimy oddzielać czas pracy w (nie)realnej szkole od reszty dnia. 

2. Zaufanie i zaangażowanie. Bazujemy na wzajemnym zaufaniuuczmy,  słuchajmy się nawzajem. Nie bójmy się mówić o naszych problemach i emocjach. BUDUJMY RELACJE!!!!

3. Plan lekcji – Bez zmian. To pozwoli utrzymać porządek i przewidywalność. 

4. Higiena psychiczna i fizyczna. Dbajmy o siebie nawzajem, wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i możemy mieć gorszy dzień, możemy być zmęczeni. BARDZO WAS PROSZĘ – MIEJCIE WŁĄCZONE KAMERY, niech będzie to wyraz szacunku i troski o kondycję psychiczną nauczycieli!

TECHNIKALIA:
To mamy nieźle opanowane 🙂 Bazując na doświadczeniach ubiegłego roku będziemy starali się pracować wedle następujących zaleceń:

1. Długość lekcji: około 30 minut z przedmiotów P; około 40 minut z przedmiotów R
2. Minimalizujemy prace domowe z przedmiotów P; na przedmiotach R prace domowe z zachowaniem rozsądku i uwzględnieniem specyfiki przedmiotu 

Damy radę!

🙂

Pozdrawiam

Leszek Janasik