Zaproszenie – wystawa w szkole

Zapraszamy do odwiedzenia w naszej szkole wystawy:

Wystawa: 100 Milanowianek na 100-lecie Praw Wyborczych Kobiet w Polsce.

Bohaterkami wystawy zostało 100 kobiet związanych z Milanówkiem na różnych etapach swojego życia. Są wśród nich artystki, działaczki społeczne, lekarki, nauczycielki, właścicielka zakładu fryzjerskiego – kobiety ważne dla społeczności lokalnej. Kobiety z przeszłości Milanówka i takie, które żyją w nim dzisiaj. Z okazji 100 lecia Praw Wyborczych Kobiet w Polsce chciałyśmy pokazać ciekawe postacie związane z naszym miastem. Pomysłodawczynią wystawy jest, członkini naszego stowarzyszenia, pani Dorota Wojciechowska.

28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski podpisał dekret potwierdzający prawa wyborcze obywateli, bez względu na płeć. Od tego momentu Polki mogły nie tylko głosować, ale też startować w wyborach do Sejmu. 26 stycznia 1919 roku Polacy wybrali do Sejmu osiem kobiet. Pierwszymi posłankami zostały Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka i Franciszka Wilczkowiakowa zdobywając 2 proc. udział w polskim Sejmie. Polki jako jedne z pierwszych w Europie uzyskały czynnie i bierne prawo wyborcze.

Wystawie towarzyszy broszura ze skrótem życiorysów jej bohaterek i pocztówką Związku Równouprawnienia Kobiet w Polsce, wewnątrz znajduje się także tekst Ewy Furgał.

Zachęcamy do oglądania wystawy.

Wystawa będzie udostępniona do końca roku szkolnego 2019