Strona główna

 

Do uczniów

                                                                                                                  piszących podania

 

                                                                                                                                w miejscu

 

 

                Zwracam się do Was z prośbą ( może być: uprzejmą, ale nie musi, zależy czy sprawa jest trudna, a więc jak bardzo chcecie się podlizać adresatowi podania), o zwrócenie uwagi na formę pisania podań, czyli pisma – wystąpienia o Coś. Ma ono charakter oficjalny, podlega zatem zwyczajowi czyli protokołowi. A zatem. Po lewej na górze – kto pisze podanie, plus skąd jest. Jeśli to jest podanie wewnętrzne ( w szkole, w instytucji) -możemy napisać klasę, dział, grupę, jeśli zewnętrzne, czyli do innej instytucji, urzędu –piszemy swój adres. .   Po prawej na górze – miejsce i data, poniżej – do kogo piszesz, jego stanowisko, tytuły, nazwa instytucji. Ujmij adresata swoim dobrym wychowaniem, możesz jego nazwisko napisać wytłuszczonym drukiem. Poniżej wreszcie zamieść treść. Wyłuszcz rzeczowo, nie za długo o co Ci chodzi. Uzasadnij krótko.    I praktycznie to wszystko. Możesz wyrazić nadzieję, że Twoje podanie odniesie pozytywny skutek, i na przód dziękować, ale bardzo łatwo przekroczyć granicę bezczelności i osiągnąć skutek odwrotny, czyli zarobić na niechęć adresata. Całość powinna być czytelna estetyczna pełna „powietrza i światła”. Przed podpisaniem się można umieścić formę grzecznościową np. „pozostaję z poważaniem”, „łączę wyrazy szacunku” itp.

                Biorąc zatem pod uwagę powyższe moje argumenty, i dbałość o zachowanie protokołu, proszę o: zadbanie, spowodowanie, zwrócenie uwagi na, potraktowanie, sprawienie, krótko mówiąc podjęcie działań, które sprawią, że Wasze podania będą tak świetne jak moje.

       Pozostając w szacunku dla Waszej nieprzeciętnej Inteligencji i wyjątkowej Uważności (obrzydliwe przymilanie się, czyli lizusostwo)

                                                                                                                                  Kazimierz Wobec

Szkoła                        

Sekretariat

Historia szkoły

Aktualności

Nauczyciele

Rozkład godzin

Rekrutacja

Przewodnik

Sport

Ubiegły rok

Absolwenci

Kalendarium

Programy

Metryka szkoły             

Statut

Regulamin

WSO

Misja

Dla uczniów                

Plan lekcji

Sprawdziany

Podręczniki

Galerie szkolne

Kółko foto

Strony uczniów

Dla rodziców               

Zebrania